ЗМІ про нас

“Прохрустіли дно” інтерв’ю для delo.ua

 olga-semchenko-s.group-o- to_42135_p111
Ольга Семченко, директор з маркетингу S.Group, розповіла Delo.UA, що відбувається на ринку снеків в 2016 році і чому у виробників з’явився привід для радості.

Два попередні роки були вкрай складними для більшості виробників продуктів харчування, особливо тих, хто займається товарами не першої необхідності. Споживачі масово відмовлялися від звичних обсягів і продукції відомих брендів на користь більш дешевих і найнеобхідніших товарів – круп, недорогого м’яса і молока. Але тренди останніх декількох місяців свідчать: люди звикли до нових цін і валютних коливань і відновлюють колишню споживчий кошик.

У 2015 році на ринку снекової продукції (арахіс, сухарики, чіпси, насіння, сушена риба, фісташки, екструзія і т. Д.) Не спостерігалося особливих змін.

Через девальвацію гривні в 2-3 рази подорожчали категорії продуктів, які на 80% залежать від імпорту (горіх, риба). Жорсткість деяких митних процедур по відношенню до горіхової групі (фісташки) теж не сприяло зменшенню цін.

Відповідно, споживач, і без того заляканий валютними гойдалками і падінням доходів, впевнено відмовився від “зайвої” покупки і перерозподілив видатки на користь гречки, рису і макаронів. Обсяги імпорту пішли на спад через брак попиту. А як наслідок – впало і виробництво снеків.

Що стосується снеків, собівартість яких формується всередині країни, то девальвація зачепила їх побічно. Зросли ціни на паливо, на сировину, упаковку, на зарплату. Сухарі, грінки та насіння подорожчали в 1,5-2 рази (2015 К 2014 року). В цілому весь ринок снеків в 2015 році в порівнянні з 2014 впав на 14%.

Однак тенденції продажів зими 2015 – початку весни 2016 показують, що українці поступово повертаються до колишнього споживання. Звичайно, глобально ми все ще очікуємо подальшого просідання ринку – до 10%. Однак тягнути показники вниз будуть практично тільки імпортозалежним групи. Решта категорії або залишаться на колишньому рівні продажів (в штуках / кг), або навіть зростуть.

Причин для оптимістичних прогнозів кілька. По-перше, адаптація ринку до побажань споживача і його ужавшемуся фінансового ресурсу. Збільшилася частка товарів, які виробляються під private label торгових мереж. З іншого боку, частка дорожчої продукції падає. Якщо в 2013 році преміальні марки в портфелі великого виробника займали 14%, то вже підсумками 2015 – 5%, і поки частка буде залишатися стабільно невисокою.

Тренд задають супермаркети. Через великі торгові мережі продається близько 30-35% снекової продукції, однак, щоб зберегти за собою цей сегмент, виробникам доведеться пристосовуватися до нових вимог. Оскільки мережі прагнуть зберегти за собою статус місця “найдешевшої оптової купівлі”, то поступово витісняють виробників, які займають 3-е і далі місця на ринку, на користь private label. Причому мова йде не тільки про снеках. Це позитивно позначиться на ціні (мінімізація витрат на маркетинг, поліпшення продажів під “парасольки” брендом супермаркету, зниження маржі виробника) і дозволить відновити колишні обсяги реалізації.

Другий фактор, що дає привід для оптимізму щодо подальшого зростання ринку – як не дивно, демографія і соціальна структура споживачів.

Наприклад, одним із драйверів зростання ринку снеків є сухарики, для яких ключовою цільовою аудиторією є школярі-підлітки. Охоплення цієї ніші сьогодні, за нашими, оцінками, не більше 20-30%. Відповідно, потенціал для зростання величезний. В тому числі, і за рахунок збільшення кількості самих підлітків. Більш глибока робота з цим сегментом може принести плоди навіть на тлі нейтрального поведінки решти ринку.

Ще один “традиційний” український снек – насіння – сьогодні теж отримують нову для себе цільову аудиторію з великим потенціалом зростання. Це сегмент офісних співробітників, “білих комірців”. Активне входження нових гравців в цей сегмент також може дати хороший поштовх для зростання.

На жаль, немає особливих приводів для радості щодо арахісу, фісташки і риби. За нашими оцінками, в 2016 році ринок просяде ще на 20-25%. Не в останню чергу, “завдяки” жорсткішого регулювання алкогольного ринку, за яким пиво віднесено до категорії міцних напоїв, а також ініціатив багатьох місцевих органів влади щодо заборони на продаж алкоголю після 22.00.

Джерело: @ delo.ua

назад к новостям
top